MKS_VIR "on-line"
Bazy wirusów za freeeeeee ;-)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Masz trefnego Mks_Vira i nie możesz zaktualizować bazy wirusów. Kiepska sytuacja. Codziennie powstają nowe wirusy. Ale czy aby na pewno taka kiepska ;))

          Otóż istnieje prosty sposób aktualizacji bazy wirusów dla MKSa.
Firma Mks_Vir udostępniła za darmo skaner on-line. W rzeczywistości jest to skaner off-line. 
Tak, dokładnie....
Podczas skanowania pobierana jest cała zaktualizowana baza wirusów na dysk.
Wszystkie pliki przechowywane są w katalogu:

C:\Windows\System\skaner\ 

Czyli:

mksbase.dat  - baza wirusów
mks_engn.dll - moduł wykrywający wirusy
mks_vir.dat   - nie wiem co to
mks_obj.dll   - tez nie wiem co to jest.

W każdym bądź razie ja przekopiowałem tylko mksbase.dat i mks_engn.dll i Mks_Vir 1.0.0 [2002] wykrywał mi nowe wirusy.

           Sposób ten odkryłem doświadczalnie. Po prostu kiedyś wysłałem jednemu internaucie na konto na wp.pl @inetook "Kurs programowania w C". Plik miał podwójne rozszerzenie rar.exe i program antywirusowy umieszczony na serwerze wp.pl wykrył mój list jako zawirusowany i przesłał mi info. Byłem pewien w 100%, że to nie możliwe, bo na wszelkiego typu wirusy bardzo uważam. Więc skoczyłem na stronę: http://skaner.mks.com.pl by za pomocą tego skanera przeskanować zasoby.
Wcisnąłem przycisk aktualizacji bazy wirusów. Wszystkie potrzebne pliki zostały pobrane na dysk i rozpoczął się proces skanowania. Pomyślałem sobie więc, czy przypadkiem, skoro baza wirusów jest kopiowana na dysk, to czy ten skaner aby na pewno jest on-line.
Przerwałem skanowanie i rozłączyłem się z Netem. Wszedłem do historii i na stronę skanera. Wcisnąłem skanuj i... zaczęło skanować.
A więc skaner on-line w rzeczywistości jest off-line. W ten sposób nie dałem TePSie zarobić więcej pieniędzy, a więc za 32 grosze przeskanowałem sobie wszystkie dane na dyskach i nic. Żadnego wirusa czy robala, oprócz tych zarchiwizowanych w kolekcji ;)

          W końcu wpadłem na drugi pomysł. Czy przypadkiem baza wirusów ze skanera sieciowego nie jest kompatybilna z windowsowym Mks_Virem.
Pytanie tylko, gdzie zostały przekopiowane pliki skanera on-line.
Oczywiście F3 i szukamy C:\Windows\system\skaner
....pięknie. W katalogu tym widać takie same nazwy plików jak w skanerze windowsowym. Na wszelki wypadek zrobiłem kopię plików oryginalnych.
Przerzuciłem podane wyżej pliki do katalogu Bin i uruchomiłem program główny. Mks wyświetlił mi daty aktualnych modułów i bazy wirusów. Okazało się, że jest to najnowsza baza wirusów !!!
A więc już żaden wirus nie jest groźny, gdyż mamy dostęp do codziennie aktualizowanych baz danych. Problem tylko z rejestracją programu głównego.
Ale cracki chyba są gdzieś dostępne, np.:

http://astalavista.box.sk
http://www.miskei.cjb.net
http://www.crawler.org/
http://www.xxxpass.alpha.pl/
 

------------------------------------------
Title : Mks_Vir Skaner "on-line"
Data  : 04-2002
Author: Leho

CYBERTECH
http://www.cybertech.prv.pl
leho@cybertech.prv.pl